Пожежний шланг або рукав - це труба з еластичного і міцного матеріалу, що застосовується для подачі гасячого розчину до полум'я пожежі. Пожежні рукави входять в комплектацію протипожежних машин і пожежних кранів на об'єктах житлової, виробничої, складської, торгово-розважальної та офісної нерухомості в Україні. З їх допомогою здійснюється транспортування води, спеціального пінного складу, а також порошку з безпечної відстані в будь-яке місце загоряння при надзвичайних ситуаціях. Згідно зі статистикою, понад 85% всіх пожеж гасяться з використанням протипожежних рукавів.

Напірні рукава
За способом дії шланги класифікуються на три типи:

 • усмоктувальні - жорстка і міцна система, яка використовується для забору води з пожежного джерела і транспортування до вогнища загоряння;

 • напірно-усмоктувальні;

 • напірні - застосовуються для подачі гасячого розчину до протипожежного стовбура.

Напірно-всмоктуючий рукав - універсальний тип трубопроводу, що складається з гнучкого каркаса і зовнішнього захисного корпусу з тканого матеріалу. Каркас виготовляється з металевого дроту, що забезпечує міцність всієї конструкції. Цей тип рукава застосовується для забору води або іншого гасячого розчину з природних або штучних джерел, протипожежних гідрантів та інших систем, і подальшого транспортування до місця загоряння.

Напірні моделі розраховані на робочий тиск від 0,3 мПа до 1,0 мПа. На ринку вони реалізуються відрізками по чотири, вісім або десять метрів погонних. У разі необхідності відрізки з'єднуються один з одним за допомогою з'єднувальних муфт. Вага одного погонного метра визначається робочим діаметром і становить від 4,50 до 6,00 кілограм.

 

Згідно з державними стандартами (Україна) в залежності від ступеня стійкості до несприятливих зовнішніх умов шланг може мати маркування:

 • І - зносостійка модель;
 • М - маслостійка;
 • Т - термічно стійка.

За кліматичному виконанню шланги можуть бути розраховані на використання в зонах тропічного, помірного або холодного температурного режиму.

Діаметри пожежного рукава

Діаметри пожежного рукава
Діаметр пожежного рукава повинен відповідати діаметру вихідного отвору крана або іншого обладнання. Саме він визначає пропускну здатність системи в екстреній ситуації, а також кількість гасячого розчину, яке щосекунди подається в осередок загоряння.

Діаметри напірних типів пожежних шлангів згідно державних стандартів України можуть відповідати 25, 38, 51, 66, 77, 89 і 150 міліметрів. Найбільш популярним типом є шланги 51, 66 і 77 міліметрів, інші моделі зустрічаються на об'єктах нерухомості набагато рідше. Напірно-всмоктуючий і всмоктує типи відрізняються великим внутрішнім тиском і повинні мати більшу пропускну здатність. Вони можуть бути діаметром 75, 100 і 125 міліметрів.

 

Пропускна здатність складає:

 • 51 мм - одинадцять літрів гасячого розчину в секунду;

 • 66 мм - сімнадцять літрів;

 • 77 мм - двадцять чотири літри;

 • 89 мм - сорок літрів;

 • 150 мм - сто літрів.

Пропускна здатність визначає інтенсивність подачі води або іншої туша суміші в осередок загоряння, а також час її гасіння. Рукава входять в обов'язковий набір комплектації громадських, виробничих, житлових будівель і споруд, а також пожежних автомобілів, морських і річкових суден, поїздів. Зберігаються вони в згорнутому або складеному вигляді, а жорсткі конструкції - складеними посекційно способом. Після застосування їх необхідно ретельно оглянути на наявність механічних пошкоджень, просушити, розправити і згорнути для запобігання виникненню грибка.