Пожежні шафи є обов'язковим атрибутом сучасних будівель і споруд. Їх установка, місця розміщення і комплектація регламентуються Правилами пожежної безпеки України. Точне дотримання правил може не тільки вберегти майно від пошкодження під час пожежі, а й зберегти людське здоров'я і навіть життя.

Головним призначення пожежних шаф є забезпечення схоронності протипожежного інвентарю і пожежного крана. Пожежні крани встановлюються в громадських, житлових, промислових, торгово-розважальних і складських будівлях і спорудах в легкодоступних позначках - близько виходів з будівель, в громадських вестибюлях, переходах і коридорах. Крани не повинні заважати або перешкоджати евакуації мешканців, відвідувачів або персоналу з будівлі в разі виникнення вогнищ загоряння або задимлення.

 

 

Пожежні крани повинні мати в комплекті рукав і пожежний ствол з однаковими умовними проходами. Весь інвентар повинен мати з'єднувальні елементи одного і того ж розміру. Якщо система пожежогасіння має в своїй конструкції насос - кран повинен бути обладнаний системою віддаленого запуску. Пожежний рукав може бути зроблений з натуральних і синтетичних волокон. Він повинен зберігатися в сухому вигляді, складеним в "гармошку" або скачати в рулон. Необхідно регулярно проводити роботи з огляду, випробувань і перекочування рукава. Нецільове його використання в побутових потребах категорично не допускається.

 

Пожежні шафи повинні містити в своїй конструкції технологічні отвори для провітрювання, кріплення для опломбування та віконця, використовувані для візуальної перевірки вмісту без необхідності порушення пломб. Рекомендовано враховувати в конструкції шаф місця, для зберігання вогнегасників. Такі шафи необхідно забезпечувати маркуванням згідно ГОСТ 12.4.026-76.

 

Місця установки шаф повинні забезпечувати зручність використання ПК і рукава в екстрених ситуаціях. На дверцятах повинен бути нанесений інвентарний номер, умовне позначення пожежного крана і номер для виклику співробітників державної служби України з надзвичайних ситуацій. Комплектація шаф повинна регулярно піддаватися технічному обслуговуванню і перевірці з фіксацією результатів в журналі обліку ТО. Під час перевірки необхідно здійснювати контроль працездатності ПК шляхом пуску води.

 

Якщо пожежні крани і шафи встановлюються в неопалюваних будівлях або приміщеннях - вода з пожежної водопровідної системи повинна зливатися, а шафи повинні містити спеціальні позначення або бирки з зазначенням порядку відкриття заслінок системи або запуску насоса для подачі води. Цей порядок повинен бути відомий всім співробітникам, які працюють в приміщенні чи будівлі.

 

 

Зазвичай шафи фарбуються в червоний або білий колір з обов'язковим нанесенням маркування і умовних позначень.