Вогнегасники  є найбільш ефективним засобом погасити пожежу в будівлі на самій ранній стадії його розвитку, зберігши не тільки цінне майно, але навіть здоров'я і життя людей. Для того, що б кількість і тип вогнегасників відповідав площі приміщення, необхідно знати основні правила розміщення і методику розрахунку необхідного обсягу гасячого речовини.

 

Види вогнегасників і особливості експлуатації

Вогнегасники є переносні або пересувні пристрої, що складаються в загальному випадку з балона і сопла. Процес гасіння пожежі з їх допомогою заснований на витіснення активної речовини з балона під дією внутрішнього тиску.

 

Залежно від характеру вогнегасної речовини вони діляться на кілька видів:

  • водні - використовують воду або водяні розчини. Вважаються найбільш дешевими і морально застарілими;
  • повітряно-пінні - формують в процесі гасіння пожежі піну на водній основі, що перекриває доступ кисню до полум'я. Відрізняються високими характеристиками екологічності і високої вартістю в порівнянні з аналогами;
  • порошкові - використовують в якості гасячого речовини мелкодисперсную суміш мінеральних солей і антікомкового складу проти злежування;
  • хладонові - використовують інертний газ під тиском, що витісняє повітря з вогнища горіння або задимлення;
  • вуглекислотні - ця модель відноситься до категорії газових вогнегасників, як і попередня. Діоксид вуглецю, виходячи з сопла в процесі гасіння пожежі, не тільки витісняє кисень, а й палаюче речовина до безпечної температури.

 

Необхідно відзначити, що з усього розмаїття представлених видів найбільш поширеними на ринку є вуглекислотні і порошкові вогнегасники - вони найбільш універсальні по застосуванню і відрізняються низькою вартістю. Балон кожного вогнегасника забезпечений спеціальним маркуванням, що визначає його тип і обсяг гасячого речовини, що дозволяє зробити розрахунок необхідної кількості виходячи з відомої площі приміщення.

 

Правила розміщення вогнегасників

Правила розміщення вогнегасників передбачені наказом Міністерства внутрішніх справ України від 15 січня 2018 року. У приміщеннях вогнегасники повинні бути розташовані на підлозі або закріплені в спеціальних конструкціях на стіні, на висоті не більше ніж півтора метра від поверхні підлоги. Місця їх розміщення в будівлі повинні добре проглядатися і не заважати вільній евакуації людей при пожежі. Якщо з якої-небудь причини в приміщення вогнегасники не помітні - безпосередньо над ними на висоті в два метри розташовуються спеціальні покажчики.

 

Порошкові і вуглекислотні моделі можуть зберігатися всередині як опалювальних, так і неопалюваних об'єктів нерухомості, але водні та повітряно-пінні моделі необхідно в зимовий період переносити всередину приміщень. Як в будівлях, так і на відкритому повітрі вогнегасники повинні зберігатися з захистом від прямих сонячних променів і погодних опадів, а всередині приміщень можна розташовувати їх в безпосередній близькості від опалювальних приладів і технологічного обладнання, що випромінює тепло.

 

Як розрахувати кількість і обсяг вогнегасників для приміщення

Для того, що б правильно зробити розрахунок необхідної кількості та обсягу необхідно врахувати наступні параметри приміщення:

  • категорію пожежної безпеки об'єкта;
  • характер і ступінь горючості зберігаються в приміщення речовин і матеріалів;
  • площа об'єкта;
  • характер промислового і технологічного обладнання.

 

У загальному випадку розрахунок кількості порошкових і вуглекислотних вогнегасників повинен грунтуватися на простій формулі - один кілограм гасячого речовини на двадцять п'ять метрів квадратних площі об'єкта. При цьому розрахунок повинен базуватися на тому, що дистанція до потенційного вогнища пожежі не повинна бути більше, ніж двадцять метрів для житлових і громадських об'єктів і сорок метрів для виробничих будівель. Для площ з автоматичною системою гасіння пожеж нормативну кількість може бути зменшено наполовину. Для порошкових і вуглекислотних моделей розрахунок обсягу залежить від категорії пожежної безпеки - 8-10 літрів на 400 м.кв. для категорії В і на 800 м.кв. для категорії Г.

 

 

 

МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ НАКАЗ 15.01.2018  № 25

 

Найчастіші питання про розрахунок кількості вогнегасників:

За якими нормами розраховується кількість вогнегасників?

1 кг. гасячої речовини на 25 м² площі об'єкта.

Де повинні розміщуватися вогнегасники?

На підлозі або закріплені в спеціальних конструкціях на стіні, на висоті не більше ніж півтора метра від поверхні підлоги.

Які види вогнегасників бувають?

Газові, порошкові, пінні, повітряно-емульсійні.